It seems that you're using an outdated browser. Some things may not work as they should (or don't work at all).
We suggest you upgrade newer and better browser like: Chrome, Firefox, Internet Explorer or Opera

×
1 beer (500 ml) :)
avatar
Shadowstalker16: 1 vegetarian lunch
avatar
Hunter65536: Others are fine but you'd have to search quite a bit to find a place which serves vegetarian lunch at $1. (in my state at least, would have been easy until a year ago though)
What's innovative where I live is that you can get a lunch for like Rs.50 (Rs.60=$1) but you get teaspoon-like quantities of different curries and more rice than what can be eaten with it. So you gotta spend Rs.10 more to get seconds on a curry that's good to finish it. Capitalism, see?
That's why its always better to get a masala dosha because it doesn't need any DLC.
It depends where you shop here and on top of that the prices are messed around with constantly probably to confuse shoppers.
So for about £0.70 you can get.

4 or 6 bread rolls
800g sliced loaf if you find a buy 2 for £1.50 deal else it's £1
3-4 packets of instant noodles around 70g each
2 litres of cheap milk
2 packets of gum
600g-800g bag of onions where half of them are mouldy or of poor quality even the loose onions too. It's like there is a quality control issue with onions in the UK.
150g pork pate
10p short of a basic McDonald hamburger
Post edited April 12, 2016 by Spectre
avatar
zeogold: Pretty sure that's everywhere.
That explains a whole lot D:
I'll throw in some from Idaho since the states vary widely on pricing.

$1 in Idaho:
1 can of vegetables
1 can of soup
1/2 gallon of gas (1.89 liters)
If there is a sale, 1 pound of uncooked chicken legs (450 grams)
2 kiwis
2 small yogurts

$2 in Idaho:
4 pound bag of sugar (1.8 kg)
5 pound bag of flour (2.26 kg)
1 pack of seeds for the garden
1 gallon of gas (3.78 liters)
1/2 pound of cheese (225 grams)
<i>I wish I had one..</i>
Suddenly I feel poor.
9 kWh worth of electricity for playing PC games.

At the local cheese shop:

- about 1/4 pound of some nice local Colby
- one scoop of ice cream
- 20 oz soda

Losing lottery ticket.
Absolutely nothing, not even a chocolate (they are priced around 1,20 euros apiece), maybe a handful of bubble-gums. Here everything is very expensive, because of taxes, specifically VAT, which is at 23% (or it was said to be, quite some time ago). In 1992, with what today is worth in money 1 euro, you could buy yourself a good, big sandwich with Gyros, which was more than enough for a midday lunch. *Sigh*, i miss those drachmas and all the things you could buy with them... When the coin isn't yours, the prices aren't yours, the markets aren't yours, this is economic slavery... After industry was abandoned by political bribing or action to discourage it being developed locally, prices really went downhill. Then came euro and the tombstone with the country's name was forever engraved into it.
Post edited April 13, 2016 by KiNgBrAdLeY7
Apple...
Candy bar
Maybe a crappy app
nb4OPmom...

surprisingly...
If you don't consider things new and will shop around a little, used book stores you can get a book for $1, although those are probably children's books.

Second hand stores, a decent knife, 10+ feet of cord/line, a shirt, a few handkerchiefs maybe.

If we're talking food management over time for $1/day then that is a bad way to judge it. I can get a bag of potatoes and other veggies that add up to $10 or so but I can make a meal a day for over a week, just takes a little more time.

Flea markets will have items for cheap as well, so there's no reason to have real low quality dollar store items.
avatar
rtcvb32: If you don't consider things new and will shop around a little, used book stores you can get a book for $1, although those are probably children's books.

Second hand stores, a decent knife, 10+ feet of cord/line, a shirt, a few handkerchiefs maybe.

If we're talking food management over time for $1/day then that is a bad way to judge it. I can get a bag of potatoes and other veggies that add up to $10 or so but I can make a meal a day for over a week, just takes a little more time.

Flea markets will have items for cheap as well, so there's no reason to have real low quality dollar store items.
There's always one sensible mature person here to take the fun out of a thread. :P
avatar
rtcvb32: If you don't consider things new and will shop around a little, used book stores you can get a book for $1, although those are probably children's books.

Second hand stores, a decent knife, 10+ feet of cord/line, a shirt, a few handkerchiefs maybe.

If we're talking food management over time for $1/day then that is a bad way to judge it. I can get a bag of potatoes and other veggies that add up to $10 or so but I can make a meal a day for over a week, just takes a little more time.

Flea markets will have items for cheap as well, so there's no reason to have real low quality dollar store items.
You buy fleas?