Zapoznajcie się z artykułem gościnnym 11 bit studios, twórców uznanej strategii o społeczeństwie na skraju wyginięcia.Frostpunk to wyjątkowe połączenie postapokaliptycznego city-buildera, symulatora przetrwania społeczeństwa i narracji skupionej wokoł ludzich problemów. A wszystko to w wiktoriańskiej scenerii i steampunkowej estetyce. Frostpunk był złożonym projektem, w którym spójna całość narodziła się z inspiracji płynących z różnych stron.Lead Game Designer w 11 bit studios – Kuba Stokalski, wybrał dla nas te najważniejsze, które w znacznym stopniu ukształtowały wygląd Frostpunka i sposób jaki w niego gramy. Inspiracje można podzielić na grupy. Te, które wpłynęły na podstawy rozgrywki - wszak dodaliśmy w tej materii wiele od nas - ogólną tematykę Frostpunka, a także scenerię i design graficzny.
Miasto, para i wojna
Gry są na pierwszym miejscu, ponieważ jesteśmy zapalonymi graczami. I co zrozumiałe, gry są naszą codzienną dawką inspiracji. Fundamenty budowania miasta we Frostpunku wywodzą się z różnych tytułów: City Skylines i serii takich jak
Tropicoczy Anno. Członkowie zespołu deweloperskiego są fanami tych niesamowitych gier, jednak jeśli chodzi o inspiracje to musieliśmy zachować zdrową równowagę. Traktowaliśmy te gry jako odniesienia gatunkowe. Takie, których musieliśmy być świadomi, ale niekoniecznie bezpośrednio z nich czerpać.
Nasza własna produkcja w postaci
This War of Mineposłużyła jako inspiracja do stworzenia kolejnej gry mającej drugie dno. Początkowo Frostpunk miał być bardziej ekonomiczną grą z industrialnym klimatem. Jego prototyp został nawet nazwany Industrial. Ale w pewnym momencie zespół zorientował się, że dostarczanie głębokich historii, poruszających nieoczywistą tematykę taką jak krzywda cywilów podczas wojny w This War of Mine, leży w naszym DNA. I nie możemy zrobić gry bez tego składnika.
To popchnęło Frostpunk na terytorium symulatora przetrwania społeczeństwa, w którym gracze rządzą miastem - ustanawiają surowe jarzmo i nie szanują potrzeb ludu lub starają się zadowolić społeczeństwo i rozważać jego potrzeby, jednocześnie równoważąc niedobory. Banished było kolejną grą na naszym radarze, ponieważ w pewnym sensie stanowi mieszankę rozgrywki polegającej na budowaniu miasta z elementami survivalowymi.
Wraz z tą zmianą pojawiła się koncepcja apokaliptycznego mrozu, zderzenia człowieka z siłami natury i znaczenia, jakie w tym starciu będą miały para oraz ciepło. Bo już nawet prototyp charakteryzował się steampunkowym designem. Jedną z inspiracji w tej kwestii było anime autorstwa Katsuhiro Otomo -
Steamboy z jego wspaniałymi, pełnymi detali maszynami parowymi.
Niezbadana Arktyka
Narracja we Frostpunku jest ponura. Przetrwanie jest w grze pełne desperacji. To walka, zatruwająca umysły i zachowania ludzi, naginająca granice moralne. Aby uchwycić ten nastrój, potrzebowaliśmy grupy referencji traktujących o tym jak ludzka psychika działa w sytuacjach zagrażających życiu. Zwłaszcza w obliczu bezlitosnego mrozu, będąc osamotnionym i zdystansowanym od innych.
Historyczne próby eksploracji Arktyki i bieguna południowego były wielce wartościowe. Opowieść o zaginionej ekspedycji prowadzonej z Anglii przez Johna Franklina w 1845 roku. Pionierskie osiągnięcie Roalda Amundsena, który jako pierwszy dotarł na Biegun Południowy w 1911 roku lub historia drużyny Roberta Falcona Scotta, będącej drugą na biegunie południowym, ale tą, która nigdy nie powróciła. To byli brytyjscy dżentelmeni próbujący podbić niezbadane, a przecież mamy we Frostpunku i wiktoriańską scenerię i Nowy Londyn.
Katastrofa lotu 571 Urugwajskich Sił Powietrznych w 1972 roku była nie mniej inspirująca. W jej skutek zwykli ludzie zostali zmuszeni do walki o życie w strasznych warunkach. Musieli uciekać się do kanibalizmu, zostali pchnięciu na granice ludzkich możliwości umysłowych i fizycznych. Jak w przypadku wypadku Arona Ralstona, o którym opowiada film „127 godzin”. Trudno sobie wyobrazić, jak bardzo musisz być zdeterminowany, jak silna musi być wola przetrwania i jak odważny i samoświadomy musisz być, aby amputować sobie rękę w celu odzyskania życia. Tego rodzaju odniesienia pomogły nam lepiej zrozumieć smak lodowej scenerii, jej nieprzyjazne środowisko i dramatyzm ludzkiej psychiki.
Frostpunk to złożona, łącząca w sobie różne wpływy gra. Ale nieoczywiste tło wydarzeń, w połączeniu z dojrzałą tematyką, dylematami moralnymi i prowokującą do myślenia narracją są znakami rozpoznawczymi gier 11 bit studios. Wszystko to oczywiście podane w wyśmienitej oprawie graficznej wraz z odpowiedzialnie zaprojektowaną i dopracowaną w każdym calu rozgrywką.
Jesteśmy dumni z Frostpunka, więc jeśli nie miałeś jeszcze szansy, by spróbować przetrwania w zimie, to gra dostępna jest ze zniżką podczas letniej wyprzedaży na GOG. Nie zapomnij też sprawdzić konkursu, w którym do wygrania jest edycja gry roku Frostpunka, gadżety i inne gry od 11 bit studios!