10 rzeczy, których mogliście nie wiedzieć o grze Wiedźmin 2: Zabójcy Królów

Minęła pełna dekada od premiery drugiej gry CD PROJEKT RED. Pomimo swojej długiej obecności w naszych bibliotekach Wiedźmin 2: Zabójcy Królów nadal może zaskakiwać. Oto lista 10 rzeczy, których mogliście nie wiedzieć o tym świetnym tytule.
1) Intro do gry zostało stworzone przez Tomasza Bagińskiego - jego „Katedra” była nominowana do Oscara w 2002 roku w kategorii „Najlepszy krótkometrażowy film animowany”. Jeśli chodzi o nowsze dokonania, to Bagiński znany jest również z bycia dyrektorem wykonawczym dwóch seriali na Netflixie – Wiedźmin i Kierunek: Noc (ang. Into the Night).
2) Możesz zaimportować swój zapis gry z pierwszego Wiedźmina. W ten sposób nie tylko przeniesiesz do Wiedźmina 2: Zabójcy Królów część przedmiotów, które udało ci się zebrać w poprzedniczce, ale również sprawisz, że napotykane postacie będą na ciebie inaczej reagować wraz z postępami fabuły.
3) Była to pierwsza gra, która wykorzystywała REDengine – silnik skrojony specjalnie dla tej gry. Programiści silnika byli wspierani przez członków innych działów studia, m.in. przez projektantów, co dodało głębi i piękna światu ukazanemu w Wiedźminie 2: Zabójcy Królów.
4) Podczas tworzenia postaci z gry bardzo wiele uwagi poświęcono ich głowom – stworzono ponad 100 modeli. Projektanci, którzy pracowali nad tym zadaniem, mieli wsparcie od profesjonalnego rzeźbiarza.
5) W wiosce Lobinden możecie spotkać postać imieniem Anezka, której twarz może się wam wydać znajoma. A to dlatego, że Didi Cardoso, redaktorka naczelna Gamer's Intuition i długoletnia, aktywna członkini forum społeczności Wiedźmina, użyczyła swojego wyglądu tej postaci.
6) Wiedźmin 2: Zabójcy Królów ma kilka ukrytych easter eggów, które zostaną docenione przez fanów popkultury. Dla przykładu przy przemierzaniu lochów na początku gry możecie usłyszeć rozmowę o planie na ucieczkę z więzienia, który dość mocno przypomina ten z serialu Prison Break. Z kolei podczas oblężenia zamku La Valette'ów zwróćcie uwagę na otoczenie żelaznej bramy – możecie natknąć się na nawiązanie do pierwszej gry Assassin’s Creed. No i oczywiście trylogia Władcy Pierścieni J.R.R. Tolkiena jest cytowana lub parafrazowana co najmniej kilka razy, bądźcie więc uważni!
7) Cała ścieżka dźwiękowa do Wiedźmina 2: Zabójcy Królów zawierająca 43 utwory jest dostępna do pobrania za darmo na stronie CD PROJEKT RED. Posępna, lecz energetyczna muzyka Adama Skorupy i Krzysztofa Wierzynkiewicza miała niebywałą rolę w stworzeniu unikalnej atmosfery gry.
8) W Wiedźminie 2: Zabójcy Królów gracze mogą zdobyć maksymalnie 35. poziom doświadczenia. Ale trenując i polując na potwory musicie pamiętać, że Geralt z Rivii może również nabyć tzw. pasywne zdolności, które są powiązane z określonymi momentami w historii gry.
9) W angielskiej wersji głos pod Geralta z Rivii podkłada Doug Cockle. Aktor ten użyczył wiedźminowi swojego głosu w we wszystkich trzech częściach trylogii. Można go również usłyszeć w innych grach wideo, jak np. The Book of Unwritten Tales czy Terminator: Resistance. Cockle zagrał również kilka ról w hollywoodzkich hitach, m.in. w Reign of Fire i Captain America: The First Avenger.
10) Wiedźmin 2: Zabójcy Królów posiada 16 wariantów zakończenia, a każde z nich jest zależne od decyzji, jakie podejmie się w trakcie gry. Tak jak we wszystkich grach z serii Wiedźmin nie ma „dobrych” lub „złych” wyborów, a wiele z nich jest moralnie niejednoznacznych.
Oczywiście to tylko mała część ciekawostek na temat Wiedźmina 2: Zabójcy Królów, które nazbierały się przez ponad 10 lat od jego premiery. Posiadacie własne ciekawostki związane z grą, którymi chcielibyście się podzielić z innymi? Dajcie nam znać w komentarzach!